ELEKTRONICZNY PAPIEROS, CO TO JEST?

Zwany potocznie e-papieros to zasilane akumulatorem urządzenie inhalacyjne dające użytkownikowi podobne wrażenia jak przy paleniu tradycyjnych papierosów. Urządzenie powoduje zamianę roztworu inhalacyjnego na wdychany przez użytkownika aerozol (zamiast dymu wdychanego przy paleniu papierosów). Roztwór inhalacyjny (tzw. liquid) składa się zazwyczaj z glikolu propylenowego, gliceryny, aromatów oraz nikotyny w różnym stężeniu (od 0 do 36 mg/ml).

E-papieros zbliżony jest budową do inhalatora. Tak naprawdę podobieństwo do papierosa konwencjonalnego polega na sposobie jego używania odtwarzającym nawyki nabyte podczas palenia (uzależnienie behawioralne).
Podstawowa różnica pomiędzy papierosem tradycyjnym a e-papierosem, mająca ogromny wpływ na ocenę szkodliwości e-papierosa, to brak procesu spalania tytoniu.

Przypominamy, że elektroniczny papieros nie jest lekiem i jest zabroniony dla osób poniżej 18 roku życia.

JAKIE SĄ ZALETY ELEKTRONICZNEGO PAPIEROSA?

Przede wszystkim brak procesu spalania tytoniu. Proces ten, zachodzący w papierosach, jest przyczyną pojawienia się w dymie tytoniowym prawie 6000 związków chemicznych w tym wielu rakotwórczych substancji smolistych. W e-papierosach generowanie aerozolu polega na odparowaniu w temperaturze około 150-250 oC roztworu glikolu propylenowego lub gliceryny lub też mieszaniny tych cieczy zawierających nikotynę jakości farmakopealnej (identycznej ze stosowaną w wyrobach nikotynowej terapii zastępczej NTR) oraz związki aromatyzujące.

Brak procesu spalania powoduje, że ilość związków inhalowanych przez użytkownika e-papierosa jest znikoma w stosunku do tego co inhaluje palacz tytoniu i wynosi od kilku do kilkunastu, a zależy to głownie od dodatków smakowo-zapachowych. (Żródło: Raport „Wpływ e-papierosów na zdrowie w porównaniu do papierosów tradycyjnych w świetle badań naukowych"  Prof. Dr Hab. N. Med. Andrzej Sobczak)

Zapomnij o popielniczkach, zapalniczkach, a przede wszystkim o brzydkim zapachu ubrań i włosów.

Gdy Ty używasz e-papierosa, nie trujesz innych tzw. bocznym dymem, który jest w tradycyjnym papierosie.  W związku z tym osoby przebywające w tym samym pomieszczeniu nie są narażone na bierne palenie.

Możesz zachować przyjemne odczucia przyjazne dla Ciebie i ludzi Cię otaczających.

RADY NA START PRZYGODY Z VAPE

 1. Aby dobrze zacząć, musisz wybrać zestaw e-papierosa, który cały dzień umożliwi Ci go używanie,  bez konieczności doładowywania.
 2. Przemyśl wybór urządzenia, od najprostszych do bardziej zaawansowanych. Wyznacz sobie budżet. Wszystko zależy ile czasu chcesz poświęcać na obsługę sprzętu. Przy małych podach, musisz pamiętać o wieczornym ładowaniu oraz dolewaniu liquidu. Przy bardziej zaawansowanych boxach o wymianie grzałek, waty,  baterii i innych akcesoriów. Ale im bardziej zaawansowany sprzęt tym lepiej odda smak i aromat liquidyu oraz zrobi „chmurę”.
 3. Na początek ustal odpowiednią w e-liquidzie moc nikotyny, aby przezwyciężyć brak tytoniu. Dlatego dobrym wyborem są premixy, sam decydujesz jaką moc zrobisz. (Instrukcję używania premixów znajdziesz w opisach produktów).
 4. Nie staraj się odnaleźć  dokładnie tego samego smaku prawdziwego papierosa, wrażenia są porównywalne, ale przyjemność jest większa, jeśli znajdziesz smaczny całodzienny liquid z odpowiednią dawką nikotyny.
 5. Sposób wdychania jest inny. W przeciwieństwie do zaciągania się papierosem w sposób krótki i intensywny, przy pomocy elektronicznego papierosa aspiracje muszą być dłuższe (3 do 4 sekund) i bardziej spokojne.  Podczas wdychania należy nacisnąć przycisk aktywacji akumulatora.
 6. Zaleca się, aby zawsze mieć grzałki zapasowe. Jest to część, która najszybciej zużywa się w  e-papierosie i którą należy regularnie wymieniać.
 7. Po zainstalowaniu nowej grzałki należy odczekać kilka minut po napełnieniu zbiornika e-liquidem przed naciśnięciem przycisku aktywacji akumulatora, aby uniknąć ryzyka poparzenia.
 8. Nie zniechęcaj się, jeśli przez pierwsze kilka dni nie odczujesz zaspokojenia palenia poprzez używanie e-papierosa (vaping), jest to po prostu inny sposób dostarczenia nikotyny, do którego musisz się przyzwyczaić.
 9. Przyjemność jest kluczowym elementem w vape, nie wahaj się przetestować wielu premixów, e-liquidów  i regularnie je zmieniać.
 10. Całkowicie zastąp tradycyjnego papierosa e-papierosem i czerp przyjemność ze smaków. Jest to również krok do całkowitego rzucenia palenia. E-papieros pomoże Ci w trudnych chwilach. Z czasem chęć sięgania po papierosa będzie znacznie mniejsza.

KTÓRY E-PAPIEROS MAM WYBRAĆ?

Jeśli jesteś okazjonalnym palaczem lub jeśli planujesz przejść na e-papierosa celem całkowitego rzucenia palenia , a poszukujesz prostych rozwiązań i materiałów, idealnymi  urządzeniami będą „pody”. Małe urządzenia z kartridżem do napełniania liquidem, które zmieszczą się w każdej kieszeni.

Jeśli jesteś umiarkowanym palaczem, a szukasz rozwiązań, które są proste w użyciu, ale chcesz podobnych wrażeń do papierosa, doradzamy Ci boxy regulowane o mocy 75W.

W przypadku osób dużo palących, szukających perfekcyjnych urządzeń wszechstronnych i nowoczesnych, które pozwolą odkryć wszystkie style vape polecamy boxy regulowane 200W .

Dla zaawansowanych pasjonatów, którzy szukają doskonałej produkcji chmury i „uderzenia” doradzamy boxy i rurki mechaniczne.

JAK DZIAŁA ELEKTRONICZNY PAPIEROS?

Podstawowa zasada działania e-papierosa to podgrzanie e-liquidu do temperatury, w której przechodzi on w stan lotny i może być wdychany. W e-papierosie nie zachodzi spalanie, dzięki czemu nie wydziela się silny zapach i powstaje bardzo niewiele substancji ubocznych.

Ustnik posiada wymienny wkład wypełniony specjalnym płynem (liquid), zawierającym glikol propylenowy i glicerynę w różnych proporcjach i opcjonalnie nikotynę oraz dodatki smakowe lub aromatyczne. Podczas „zaciągania się” papierosem, mikroprocesor przez przełącznik aktywuje zasilanie tzw. atomizera. Atomizer wprowadza mikroskopijne kropelki płynu do przepływającego powietrza przez podgrzanie płynu do temperatury 150-180 °C. Wytwarzany jest aerozol, który jest wdychany przez użytkownika. Glikol propylenowy powoduje, że płyn tworzy mgiełkę przypominającą wyglądem dym tytoniowy. Dodatek gliceryny zwiększa ten efekt.

BUDOWA E-PAPIEROSÓW I ICH DZIAŁANIE

Urządzenia dla początkujących „Pody” składają się:

 • Kartridż – wymienny pojemnik liquid. Płyn w kartridżu można uzupełniać ulubionym liquidem
 • Atomizer – „miejsce, gdzie płyn jest podgrzewany i zamienia się w „chmurę”, a faktycznie w aerozol ze składnikami smakowymi i zapachowymi.
 • Źródło zasilania – zazwyczaj akumulator (podłączenie do źródła zasilania , USB).

Urządzenia dla początkujących i średniozaawansowanych składają się z:

 • Clearomizer (tank) – rodzaj kartomizera, najczęściej z przezroczystymi ściankami umożliwiającymi sprawdzenie pozostałej ilości płynu. Grzałka  jest materiałem ulegającym zużyciu, który podlega regularnym zmianom.
 • Źródło zasilania

Dla zaawansowanych użytkowników tzw. mod:

 • RBA/RTA/RDA/RDTA/RDSA (Rebuildable Atomizer/Rebuildable Tank Atomizer/Rebuildable Dripping Atomizer/Rebuildable Dripping Tank Atomizer/Rebuildable Dripping Squonking Atomizer) – zaawansowane atomizery pozwalające na budowę własnego systemu grzewczego (grzałki) przez użytkownika. Pozwala na dostosowanie parametrów grzałki, takich jak rezystancja, powierzchnia grzewcza, grubość i rodzaj drutu (kanthal, stal nierdzewna, nikiel, tytan) czy nośnik płynu (wata bawełniana, sznurek krzemowy) do własnych preferencji smakowych i ilości generowanej pary. Do używania takich atomizerów niezbędna jest wiedza podstawowa z zakresu fizyki (prawo Ohma).
 • Źródło zasilania – mod mechaniczny lub elektroniczny.

Mod mechaniczny to najczęściej stalowa/miedziana rurka, z przyciskiem mechanicznym u dołu, z wymiennymi bateriami . Taki mod charakteryzuje się spadającym napięciem wraz z rozładowywaniem ogniwa, prostotą budowy i zwykle dużą wytrzymałością na uszkodzenia. Wadą jest brak elektroniki odcinającej napięcie w przypadku zwarcia jak i nadmiernego rozładowania akumulatora, co może skutkować zniszczeniem ogniwa. Dlatego też ważne jest stosowanie ogniw wysokoprądowych (od 20 A) by uniknąć zniszczenia ogniwa.

Mod elektroniczny posiada elektronikę pozwalająca na regulowanie mocy lub napięcia, a także pozwala na odczyt rezystancji grzałki i stopnia naładowania baterii. Dzięki temu można regulować parametry według własnych preferencji smakowych. Najnowsze konstrukcje posiadają również opcję kontroli temperatury elementu grzewczego. W tym przypadku konieczne jest jednak wykorzystanie elementów grzewczych wykonanych z tytanu (Ti), niklu (Ni), oraz stali nierdzewnej 316 (SS316).(Żródło Wikipedia https://pl.wikipedia.org/wiki/E-papieros)

JAKA JEST ZALETA E-PAPIEROSA DLA MOJEGO ZDROWIA?

Podstawową korzyścią jaką odnoszą osoby uzależnione od nikotyny przechodzące z papierosów konwencjonalnych na e-papieros jest zdecydowane zmniejszenie liczby inhalowanych związków rakotwórczych w stosunku do liczby znajdującej się w dymie tytoniowym.
Badania wskazują również na drastyczne zmniejszenie się stężenia kadmu we krwi po przejściu z papierosów konwencjonalnych wyłącznie na e-papierosy. Po sześciu miesiącach od chwili zaprzestania palenia papierosów poziom tego metalu we krwi jest równy poziomowi we krwi osób nigdy nie palących.

Ogromne zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka po przejściu z papierosów konwencjonalnych na e-papierosy biorąc pod uwagę biomarkery narażenia na substancje rakotwórcze. (Żródło: raport „wpływ e-papierosów na zdrowie w porównaniu do papierosów tradycyjnych w świetle badań naukowych"  Prof. Dr Hab. N. Med. Andrzej Sobczak)

Dodatkowo odzyskasz swój zmysł węchu i smaku, który do tej por był przytłumiony. Twoja skóra znowu nabierze blasku. A Twoja sprawność fizyczna i wydolnościowa polepszy się.

CZY E- PAPIEROSY SĄ SZKODLIWE DLA OTOCZENIA?

Badania donoszą o znikomym narażeniu biernym lub jego braku, podczas używania e-papierosa. Badania wykazały, że stężenie nikotyny w pomieszczeniu, w którym używano e-papieros jest dziesięciokrotnie mniejsze w stosunku do stężenia jakie odnotowano po wypaleniu równoważnej ilości papierosów konwencjonalnych. Spośród 20 związków znalezionych w otoczeniu palacza papierosów, w otoczeniu „e-palacza” znaleziono 6 w ilościach wielokrotnie mniejszych. Dlatego ryzyko narażenia na palenie bierne w przypadku używania e-papieros jest znikome w odniesieniu do tego co niesie za sobą palenie tytoniu. (Żródło: Raport „Wpływ e-papierosów na zdrowie w porównaniu do papierosów tradycyjnych w świetle badań naukowych"  Prof. Dr Hab. N. Med. Andrzej Sobczak)

CZY MOGĘ KORZYSTAĆ Z MOJEGO E- PAPIEROSA W DOWOLNYM MIEJSCU?

W Polsce prawo ogranicza miejsca palenia papierosów elektronicznych, analogicznie do obecnie obowiązującego zakazu palenia wyrobów tytoniowych w miejscach publicznych np. na przystankach, na terenie podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w placówkach oświatowych i obiektach sportowo-rekreacyjnych.

Istnieje katalog miejsc, gdzie właściciel lub zarządzający może wyznaczyć palarnię, m.in. Lotnisko, hotel, zakład pracy, lokal gastronomiczny.

CZY E-PAPIEROS POMAGA RZUCIĆ PALENIE?

E-papierosy są na rynku od dekady. Wielu palaczy porzuciło palenie papierosów konwencjonalnych na rzecz e-papierosów i używa tych produktów od lat.

Powołując się na raport prof. Sobczaka, który mówi: ” Nie znam przypadku aby wystąpiły u nich po tym okresie kłopoty ze strony układu oddechowego. Wręcz przeciwnie, to o czym wspomniałem wcześniej świadczy o polepszeniu ich sprawności.”

Z własnej autopsji - również rzuciliśmy skutecznie zwykłe papierosy dzięki e-papierosom. E-papieros pomoże Ci w trudnych chwilach. Z czasem chęć sięgania po papierosa będzie znacznie mniejsza.

E-PAPIEROS, CZY JEST DROŻSZY OD TYTONIU?

Odpowiedź oczywiście zależy od tego jak często będziesz używał elektronicznego papierosa. Przy zakupie  elektronicznego papierosa należy wziąć pod uwagę w przyszłości takie czynniki, jak zakup płynów, grzałek i baterii, które ulegną zużyciu podczas waporyzacji.  Ilość zużytego liquidu i szybkość zużycia grzałki zależy od Twojego wykorzystania e-papierosa.

Coraz częściej vapowanie to nie tylko zaspokojenie podstawowych potrzeb, ale również styl życia i moda.  Dlatego tylko od Ciebie zależy jakie rozwiązania wybierzesz. Najważniejsze, żebyś czerpał z Tego przyjemność.