CO TO JEST E-LIQUID?

E-liquid to aromatyzowana mieszanka składająca się z gliceryny roślinnej (VG), glikolu propylenowego (PG), oraz aromatów naturalnych i sztucznych. Liquid jest „paliwem” do Twojego e-papierosa. To roztwór inhalacyjny, który po podgrzaniu zamienia się w areozol.

E-Liquid, który podoba się Tobie i odpowiada Twojemu gustowi, jest niezbędny, ponieważ odgrywa ważną rolę w przejściu z tradycyjnego papierosa na e-papierosa. Wybór płynu jest bardzo ważnym elementem, a także typ urządzenia (zwanego potocznie e-papierosem) od którego zaczniesz przygodę.

CO TO JEST PREMIX (SHORT FILL)?

Premix (nazywany często przez producentów Short Fill) ma ten sam podstawowy skład co e-liquid, ale jest bardziej aromatyczny i nie zawiera nikotyny. Dzięki temu sam możesz decydować, czy vapujesz bez nikotyny lub dodajesz swoją ulubioną moc.

W butelce premixu jest zawsze miejsce na dodanie najczęściej10ml bazy neutralnej zawierającej ulubioną dawkę nikotyny lub 0mg. Dodanie bazy powoduje rozcieńczenie premixu. Po wymieszaniu mamy gotowy e-liquid.

JAKI JEST SKŁAD E-LIQUIDU DO ELEKTRONICZNEGO PAPIEROSA?

E-liquid dla papierosów elektronicznych składa się z:
 1. Podstawa, stanowiąca 80% do 90% mieszaniny składającej się z gliceryny roślinnej i glikolu propylenowego, która po podgrzaniu zamienia się w mgiełkę.
  Glikol propylenowy (PG) to organiczny związek chemiczny. W temperaturze pokojowej jest bezbarwną, bezwonną, oleistą cieczą, o słodkawym smaku i wysokiej lepkości.
  W trakcie podgrzania zostaje rozpylony jako mgiełka, wraz gliceryną, z dodatkami smakowymi oraz z nikotyną.
  Służy jako wzmacniacz smaku, jest doskonałym nośnikiem aromatu. Pełni rolę rozczynnika nikotyny, co sprzyja odczuciu uderzenia nikotyny w gardle.
  Glikol propylenowy znajduje szerokie zastosowanie w produkcji żywności (używany jest jako konserwant lub emulgator), w farmacji (jako płyn, w którym może zostać rozprowadzony składnik czynny leku) , w kosmetyce ( używany do produkcji kosmetyków ).
  Glikol propylenowy uznawany jest za związek nieszkodliwy dla zdrowia lub o bardzo niskiej szkodliwości: nie wykazuje rakotwórczości, nie jest mutagenny i nie jest toksyczny.
  Gliceryna roślinna (VG) to również organiczny związek chemiczny. Głównym źródłem gliceryny w przemyśle są tłuszcze roślinne. Jest syropowatą cieczą, tłustą w dotyku, bezbarwną lub prawie bezbarwną, przezroczystą, bardzo dobrze wiąże się z wodą i wchłania wilgoć.
  Po podgrzaniu odparowuje, dzięki czemu powstaje gęsta, obfita para. Powoduje lekki słodki smak, z lekkim uderzeniem glikolu propylenowego.
  Gliceryna jest stosowana przy produkcji kremów, pomadek i innych produktów kosmetycznych. Stanowi ważny surowiec do syntezy wielu różnorodnych związków chemicznych. Gliceryna znajduje się też w niektórych owocach i warzywach. Nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia, gdy używana jest właściwa ilość.
 2. Aromaty smakowe stanowią od 1% do 15% w e-liquidzie. Aromat wydobywa smak w e-liquidzie, może składać się z naturalnych aromatów pochodzących bezpośrednio z produktów naturalnych, sztucznych - syntezowane przez człowieka lub połączenie tych dwóch rodzajów. Są to aromaty spożywcze, bezpieczne i dopuszczone do stosowania przez ludzi Dzięki czemu wiernie odtwarzają pożądany smaku, bez względu na to, czy jest to owoc, napój czy potrawa.
 3. Nikotyna jest najczęściej w płynnej postaci, otrzymywana przez ekstrakcję liści tytoniu. Jest to alkaloid o słabej dawce, ma działanie pobudzające i jest szybko eliminowany przez organizmy. Stężenie zawartej w płynie nikotyny wynosi od 0 mg / ml do 18 mg / ml, w zależności od wyboru dawki.

PROPORCJA GLICERYNA ROŚLINNA / GLIKOL PROPYLENOWY (VG/PG)

Gliceryna roślinna i glikol propylenowy są związkami, które służą w atomizerach do wytwarzania pary. Ciecze tworząc roztwór inhalacyjny, mają dobre właściwości w niskiej temperaturze do tworzenia pary, która daje złudzenie dymu papierosowego. E-Liquid najczęściej wytwarza się z mieszaniny gliceryny roślinnej i glikolu propylenowego w różnych proporcjach. Równie możliwe jest znalezienie e-liquidów z bazą 100% PG lub 100% bazą VG. Każdy może decydować o wyborze proporcji ze względów zdrowotnych, ilości generowanej chmury lub preferencji.

Obecnie najbardziej popularnymi płynami są e-liquidy z przewagą gliceryny roślinnej 80VG/20PG, 75VG/25PG, 70VG/30PG. Naszym zdaniem najlepszym kompromisem jest połączenie tych 2 produktów. Gliceryna wytwarza dużo chmury i dobrze imituje tradycyjny dym papierosowy. Glikol dobrze przewodzi aromat i smak oraz zapewnia zadowalające „uderzenie” (charakterystyczne drapanie w gardle).

E -Liquid z gliceryną roślinną 100% VG. Para wytwarzana przez e-liquid bez glikolu propylenowego jest bardziej gęsta i ma skłonność do rozpraszania się w powietrzu przez dość długi czas. To rozwiązanie jest dobre dla poszukujących dużych chmur, ale znających się i obserwujących napięcie w Sub Ohm, które osiągają wysoki poziom. Bardzo lepka ciecz z przewagą gliceryny może być wykorzystana tylko w dostosowanych atomizerach, które są zdolne do dostarczania znacznej ilości e-liquidu do grzałki.

E-Liquide z przewagą glikolu propylenowego: 60 PG / 40 VG i 70 PG / 30VG. Są to bardziej płynne e-liquidy, które powodują wyraźne uderzenie i mniejszą ilość pary. Zapewniają dobre przewodzenie aromatów, zadowalające uderzenie i wolniejsze zużywanie się materiałów.

CZYM SIĘ KIEROWAĆ WYBIERAJĄC E-LIQUID?

Przede wszystkim zwróć uwagę na firmę, która jest producentem płynu. Sprawdź jej pochodnie. Zainteresuj się w jakich warunkach odbywa się produkcja.

To bardzo ważne! Tylko duże firmy stać na produkcję w certyfikowanych laboratoriach, zgodnie z najnowszymi i najwyższymi standardami bezpieczeństwa. Produkty powstają wtedy w certyfikowanych, nowoczesnych i zautomatyzowanych laboratoriach spełniających poziom czystości ISO-7.

Dlaczego to takie ważne? Bo masz wtedy gwarancję, że to co wdychasz jest najwyższej czystości farmaceutycznej, stworzone metodą przeciwdziała zanieczyszczeniom. Że skład i użyte komponenty są certyfikowane, dopuszczone do spożycia przez ludzi oraz produkcja jest objęta nadzorem.

Nic nie jest obojętne dla naszego zdrowia, więc należy być świadomym konsumentem i wybierać produkty wysokie jakościowo.

Przy wyborze e-lliquidu istnieją 3 główne czynniki, które należy wziąć pod uwagę:

 • Skład VG / PG (proporcja gliceryny roślinnej/ glikolu propylenowego)
 • Aromat i smak
 • Dawka nikotyny

Z KTÓRYM SMAKIEM ZACZĄĆ?

Wybór e-liquidu jest niezbędny przy rozpoczynaniu przygody w vape. E-liquid, który ci smakuje z właściwą dawką nikotyny, z łatwością pomoże ci zmienić tradycyjne papierosy w e-papierosy. E-liquid, który jest uwielbiany przez jedną osobę, niekoniecznie jest preferowany przez drugą. To zależy od Ciebie i Twoich upodobań. Podążaj za swoimi preferencjami, swoimi potrzebami i nie wahaj się spróbować różnych smaków.

Istnieje ponad 100 różnych smaków e-liquidu, składających się z aromatów tytoniu, mięty, owoców, cukierków, deserów. Na pewno znajdziesz e-liquid, który będzie odpowiadał twoim potrzebom. Poznasz nowy świat, wrażliwszy i zdrowszy, który otworzy się przed tobą. Wykorzystaj to!

Na początku najczęściej byli palacze zaczynają od e-liquidu o smaku tytoniu. Zgodnie z logiką mamy nadzieję uzyskać to samo wrażenie, co prawdziwy papieros. Ale z czasem proponujemy poprzez ciekawość i urozmaicenie spróbować nowych smaków. Masz teraz możliwość wyboru nowych płynów, rozkoszuj się przyjemnością, znajdując swój najlepszy e-liquid.

Zaleca się posiadanie co najmniej 2 różnych rodzajów płynów smakowych, aby nie nudzić swoich kubków smakowych. To może doprowadzić do wznowienia palenia. Przy wyborze smaków możesz kierować się różnymi komentarzami pozostawionymi przez innych użytkowników.

JAK PRZYGOTWAĆ PREMIX DO UŻYCIA?

KROK 1
Przygotuj premix i shot/bazę neutralną 10 ml (wskazane jest użycie bazy o analogicznych proporcjach VG/PG jak premix).
Dostosuj moc do swoich indywidualnych potrzeb.

KROK 2
Odkręć butelkę, następnie podważ i zdejmij korek. Dolej 10 ml shot/bazę neutralną do premixu. Załóż ponownie korek oraz zakręć butelkę.

KROK 3
Energicznie potrząsaj butelką przez chwilę, tak aby płyny wymieszały się.

KROK 4
Teraz wymieszany, gotowy liquid możesz użyć w swoim ulubionym urządzeniu do vapowania.

NASZE RADY

 • shot wybrać o podobnym stosunku VG/PG jak premiks (czyli przykładowo 70/30, 80/20); zamiast shota 0 mg/ml możesz użyć czystej bazy VG/PG;
 • mieszaninę premiksu i shota należy bardzo dokładnie wymieszać;
 • niektórzy producenci zalecają aby, po zmieszaniu, gotowy liquid pozostawić przez kilka dni aby smaki lepiej się uwydatniły;
 • jakość użytego szota, a w zasadzie jakość użytych do jego produkcji składników takich jak VG (czyli gliceryny) oraz PG (czyli glikolu propylenowego) będzie miała ogromny wpływ na końcowy efekt, najczęściej w zakresie smaku a czasami nawet barwy(!).

JAKI POZIOM NIKOTYNY WYBRAĆ?

Nikotyna jest środkiem silnie uzależniającym i nie jest też obojętna dla zdrowia. Ale jest jedną z mniej szkodliwych substancji wdychanych wraz z dymem z tradycyjnych papierosów (jej szkodliwość jest porównywana do kofeiny). W niskich stężeniach nikotyna ma łagodne działanie przeciwbólowe i pobudzające. Po przyjęciu większych dawek może jednak powodować nudności, wymioty, biegunkę, niekontrolowane ślinienie, a być może także drgawki i hiperwentylację.

Dlatego ustalenie prawidłowej dawki nikotyny nie jest łatwe. W przypadku dymu z papierosa każdy wdech uwalnia do krwiobiegu dużą ilość nikotyny. Wchłanianie nikotyny przebiega bardzo szybko przez śluzówki płucne. 7 sekund trwa droga nikotyny od ust do mózgu.
Inaczej organizm przyswaja uwalnianą w aerozolu nikotynę. Prawdopodobnie dzieje się to w górnych rejonach układu oddechowego i odpowiedzialna jest za to błona śluzowa. Drogi oddechowe stanowią 15% asymilacji. Asymilacja wdychanej nikotyny jest słabsza.

Nikotyna w e-liquidzie powoduje tak zwane „uderzenie” – drapanie w gardle, który odzwierciedla odczucie palenia. Im silniejsza dawka nikotyny, tym bardziej odczuwasz „uderzenie” w gardło. W odwrotnym kierunku, brak nikotyny nie wywoła takiego wrażenia w gardle. Co również może być przyjemne.

Inną ważną kwestią jest stała dawka nikotyny we krwi. Wdychana nikotyna jest 5 do 10 razy mniejsza niż w przypadku normalnego papierosa. To zajmie trochę czasu, zanim się do tego przyzwyczaisz.

Tutaj znajdziesz nasze podpowiedzi jak przygotować premix z odpowiednią dawką nikotyny zebrane w postaci prostej do stosowania tabelki.

Stosowanie e-liquidów z nikotyną jest zdecydowanie odradzane, jeśli jesteś niepalącym, w ciąży lub karmiącą piersią lub jeśli masz obecne ryzyko lub oznaki poważnej choroby sercowo-naczyniowej. Nigdy nie pozostawiaj swojego elektronicznego papierosa lub płynów elektronicznych w obecności dzieci.

DLACZEGO PAPIEROS ELEKTRONICZNY POWODUJE, ŻE KASZLĘ?

Kaszel po zaciągnięciu się e-papierosem może być spowodowany:

 • Złą techniką wdychania.
  W przeciwieństwie do tradycyjnego papierosa, wdech musi być delikatny i długi (3 do 4 sekund). Zaciąganie się szybkie i silne może powodować kaszel.
 • Udział glikolu propylenowego jest ważny w e-liquidzie.
  E-liquid bogaty w glikol propylenowy wysusza śluzówkę i zwiększa siłę uderzenia w gardle, co może być odpowiedzialne za podrażnienie i sprzyja kaszlowi. W tym przypadku zaleca się e-ciecze z mniejszą ilością glikolu propylenowego i więcej gliceryny roślinnej, która zapewnia większe nawilżenie i miękkość podczas inhalacji.
 • Zbyt wysokie stężenie nikotyny.
  Nadmierna dawka nikotyny może uwrażliwiać i podrażniać śluzówkę. Niższa dawka nikotyny w e-liquidzie, powinna rozwiązać problem.

CZY MUSZĘ ZMNIEJSZYĆ MOC NIKOTYNY W MOICH E-LIQUIDACH?

Tak, i zaleca się to zrobić. Dzięki vape dobrze dostosowanemu do twoich preferencji, brakujące odczucie nikotyny z czasem przestanie istnieć.

Przed ponownym zaprogramowaniem naszego organizmu będziesz w stanie stopniowo zmniejszać swoją dawkę nikotyny. Bądź ostrożny, nie pomijaj żadnych kroków, jeśli szybko zmniejszysz swoją dawkę nikotyny, zwiększysz konsumpcję e-liquidu i ostatecznie zużyjesz taką samą ilość nikotyny.

Vapowanie bez nikotyny też ma swoje plusy, to lepsze odczuwanie smaku, i brak „uderzenia” w gardło.

CZY POWINIENEM ZMIENIAĆ SMAKI MOJEGO E-LIQUIDU?

Stosowanie tego samego e-liquidu przez dłuższy czas może znudzić Twoje kubki smakowe.

Ryzyko znudzenia i zmęczenia może powodować myśl o powrocie do tradycyjnego papierosa. Dlatego zmieniaj i próbuj nowych smaków. Nie popadaj w rutynę. Wykorzystaj możliwości jakie masz.

JAK PRZECHOWYWAĆ E-LIQUID?

Aby zachować dobrej jakości płyn, zaleca się przechowywanie e-liquid z dala od bezpośredniego światła, w suchym miejscu w temperaturze pokojowej, najlepiej w temperaturze od 18°C do 20°C. Trzymać z dala od dzieci.

Przechowywanie w lodówce jest zdecydowanie odradzane, ponieważ niektóre płyny podlegają krystalizacji w niższej temperaturze 10°C.

Naturalne aromaty preferują średnie temperatury i można je przechowywać w temperaturze od 14°C do 18°C.

Po otwarciu butelki należy koniecznie ją później zamknąć, aby uniknąć kontaktu z powietrzem. W tych warunkach płyn pozostaje niezmienione. Zaleca się spożywać e-liquid w następnym miesiącu po otwarciu, aby zagwarantować optymalną świeżość.